Gdzie trzymać wino i przetwory?

szamba betonoweChoć piwnica to dodatkowa przestrzeń do zagospodarowania, nie jest pomieszczeniem, które koniecznie musimy uwzględniać w projekcie naszego domu. Zaplanowanie jej wiąże się z dodatkowymi kosztami zatem warto zastanowić się, czy jej budowa w rzeczywistości będzie nam potrzebna. Tu może nam pomóc firma, która produkuje szamba betonowe.

Okazuje się, że zbiorniki takie jak szamba betonowe często bywają aranżowane na przydomowe piwniczki w dawnym stylu. Niekiedy producenci prezentują w swojej ofercie gotowe do montażu odlewy betonowe na kształt piwnicy. Odpowiednio dobranej wielkości szamba betonowe, po wycięciu otworu na drzwi, świetnie sprawdzą się jako alternatywa dla piwnicy w budynku mieszkalnym.

Projekt połączony z piwnicą wyróżnia się większą wytrzymałością na ruchy, w porównaniu do tradycyjnego domu  jednorodzinnego. Dodatkowo, podłoga ocieplana będzie zapewnieniem ciepłych i suchych podłóg znajdujących się we wnętrzu na parterze.

Piwnica to dodatkowy kąt, który możemy zagospodarować w różny sposób. To miejsce, w którym sprawdzi się spiżarnia, kotłownia, pralnia, lub pomieszczenie na różnego rodzaju narzędzia. Oprócz tego kotłownię możemy przekształcić w garaż, jeśli mamy takie możliwości.

Piwnica nie musi wcale kojarzyć się z ponurym, ciemnym pomieszczeniem, które odwiedzamy bardzo rzadko. Możemy wykorzystać ją i zamienić w strefę wypoczynku, w której urządzimy saunę, siłownię, ewentualnie salę, w której ustawimy stół bilardowy.

Mimo wielu zalet, jakimi dysponuje piwnica, w ich cieniu istnieją wady, które związane są z dużymi kosztami prac wydobywczych, jak i potrzebnych urządzeń. Budowa dodatkowej przestrzeni wiąże się również z koniecznością montażu systemów wentylacyjnych, których brak może wiązać się z pojawieniem się pleśni i wilgoci, która pociągnie za sobą dodatkowe koszty, a nawet zbyt wczesne zużycie struktur nośnych znajdujących się w piwnicy.

Jeśli piwnica będzie służyła jako miejsce, w którym znajdzie się kotłownia czy warsztat należy zwrócić szczególną uwagę na obecność systemów wentylacyjnych w tym pomieszczeniu. W przeciwnym razie, mimo generowanego ciepła, da nam się odczuć wysoki wskaźnik wilgotności, który odbije się źle na zdrowiu domowników. W celu utworzenia odpowiedniego mikroklimatu, ważne jest stałe ogrzewanie piwnicy, co w następstwie przełoży się na wysokie koszty związane z utrzymaniem domu.

Budowa piwnicy w przyszłym domu uzależniona jest jednak od indywidualnych oczekiwań przyszłych domowników, jednak przed podjęciem końcowej decyzji musimy wziąć pod uwagę zalety i wady, jakimi dysponuje inwestycja budowy piwnicy.