Dlaczego warto mieć piwnicę?

Choć piwnica to dodatkowa przestrzeń gospodarcza, nie jest pomieszczeniem, które koniecznie musi znaleźć się na kartach projektu naszego domu. Jej wybór wiąże się z dodatkowymi kosztami toteż warto zastanowić się, czy jej budowa rzeczywiście będzie nam potrzebna. Tu może nam pomóc firma, która produkuje szamba betonowe.

Szamba betonowe – jako piwnica?

Jak się okazuje zbiorniki takie jak szama betonowe bywają aranżowane na przydomowe piwniczki w dawnym stylu. Niekiedy producenci oferują gotowe do montażu odlewy betonowe na kształt piwnicy. Odpowiedniej wielkości szamba betonowe, po wycięciu otworu na drzwi, świetnie sprawdzą się jako alternatywa dla podpiwniczenia w budynku mieszkalnym.

Piwnica w budynku

Budynek połączony z piwnicą wyróżnia się większą wytrzymałością sejsmiczną, niż w porównaniu do tradycyjnego domu  jednorodzinnego. Ponadto, podłoga ocieplana będzie gwarancją ciepłych i suchych podłóg znajdujących się we wnętrzach na parterze.

Zalety

Piwnica to dodatkowy kąt, który możemy zagospodarować na wiele sposobów. To miejsce, w którym sprawdzi się spiżarnia, kotłownia, pralnia, czy też pomieszczenie na różnego rodzaju narzędzia. Ponadto kotłownię możemy przekształcić w garaż, jeśli mamy takie możliwości.

Piwnica nie musi wcale kojarzyć się z ponurym, ciemnym miejscem, które odwiedzamy bardzo rzadko. Możemy wykorzystać ją i zamienić w strefę wypoczynku, w której urządzimy saunę, siłownię, czy też salę, w której znajdzie się stół bilardowy.

szamba betonowePomimo wielu zalet, jakimi opatrzona jest piwnica, w ich cieniu kryją się wady, które związane są z dużymi kosztami prac wydobywczych, jak i niezbędnych urządzeń. Budowa dodatkowej przestrzeni wiąże się również z koniecznością instalacji systemów wentylacyjnych, których brak może przyczynić się do pleśni i wilgoci, która pociągnie za sobą dodatkowe koszty, jak i przedwczesne zużycie struktur nośnych znajdujących się w piwnicy.

Jeśli piwnica będzie służyła jako miejsce, w którym znajdzie się kotłownia czy warsztat warto zwrócić szczególną uwagę na obecność systemów wentylacyjnych w tym pomieszczeniu. W przeciwnym razie, pomimo generowanego ciepła, da się we znaki wysoki wskaźnik wilgotności, który odbije negatywne piętno na zdrowiu domowników. W celu stworzenia odpowiedniego mikroklimatu, niezbędne jest regularne ogrzewanie piwnicy, co w rezultacie przełoży się na większe koszty związane z utrzymaniem domu.

Budowa piwnicy w przyszłym domu zależy jednak od indywidualnych oczekiwań potencjalnych domowników, jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji warto wziąć pod uwagę zalety i wady, jakimi opatrzona jest inwestycja budowy piwnicy.